Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

Sinop'tan yapılan ilginç ihracat

Sinop'tan yapılan ilginç ihracat

Sadıklar firmasının finans sorumlusu Erkan Şişman, Trabzon ve Sinop'ta deniz ürünleri işlemesi, depolaması ve ihracatı işi yaptıklarını söyledi

12 Şubat 2010 10:25
font boyutu küçülsün büyüsün


 Sadıklar Soğuk Hava Tesisleri ve Su Ürünleri Sanayi Ticaret Şirketi Finans sorumlusu Erkan Şişman, Trabzon ve Sinop'ta deniz ürünleri işlemesi, depolaması ve ihracatı işi yaptıklarını söyledi.

Ana faaliyet alanlarının ise deniz salyangozu işlemesi ve ihracatının oluşturduğunu kaydeden Şişman, üretimlerinin tamamını Uzakdoğu ülkelerine gönderdiklerini söyledi. 2007 yılında 988 ton ihracat gerçekleştirdiklerini, bunun karşılığında ise ülkeye 6 milyon 690 bin dolar döviz girdisi sağladıklarını vurgulayan Şişman ''Bu rakam 2008 yılında 390 tona geriledi. Bunun temel nedeni ise küresel ekonomik krizdi. Ancak geçtiğimiz yıl ihracatımız 540 tona yükseldi. İhracatta yüzde 38 artış yaşandı. 2010 yılında ise yılbaşından bu yana 60 ton ihracatımız gerçekleşti" dedi.

Salyangoz üretiminde dünyada en yüksek tonaja sahip üretim ve satış yapan bir firma olduklarını ifade eden Şişman "Salyangozu Eylül ile aralık aylarında dalgıçlarla, Ekim- Nisan aylarında ise ağlarla topluyoruz. Ayrıca salyangozun kapağını ve kabuğunu da ihraç ediyoruz. Geçtiğimiz yıl 4,5 ton salyongoz kapağı, 149 ton da salyongoz kabuğu ihraç ettik" diye konuştu.
Bu haber 857 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
Anket

Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül'ün icraatlarından memnun musunuz? (Aynı IP'den kullanılan oylar iptal edilmektedir)

  • Evet memnunum
  • Hayır değilim
  • Bilgim yok   [ sonuçlar için tıklayın ]

SINOP SINOP


floating kodu