DOLAR 6,7625
EURO 7,3050
ALTIN 358,68
BIST 91.966
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 11°C
Hafif Sağanak

SİNOP AYANCIK AĞAÇLI KÖYÜ

SİNOP AYANCIK AĞAÇLI KÖYÜ

18.12.2019
149
A+
A-
SİNOP AYANCIK AĞAÇLI KÖYÜ

SİNOP ili AYANCIK ilçesine bağlı AĞAÇLI Köyünün Nüfusu Toplam 103 tır. Bu nüfusun 48’si Erkek, 55’si Kadındır.

SİNOP AYANCIK AĞAÇLI Köyü Nüfusu ve Diğer Bilgileri

  • Bağlı Olunan İl Adı SİNOP
  • Bağlı Olunan İlçe Adı AYANCIK
  • AĞAÇLI Toplam Nüfusu 103
  • AĞAÇLI Erkek Nüfusu 48
  • AĞAÇLI Kadın Nüfusu 55

Köyümüz Ağaçlı Köyü, ülkemizin kuzeyinde Orta Karadeniz bölgesinde, kuzeyin yıldızı Sinop iline bağlı Ayancık ilçesinin bir sahil köyüdür. Ayancık-Sinop sahil yolu üzerine kurulmuş, Ayancık ilçesine 14, Sinop iline 44 km uzaklıktadır.

Köyümüz, doğusunda Abdulkadir, Belpınar Köyleri, kuzey doğusunda Tarakçı Köyü, güneyinde Tepecik köyü, Batısında Bahçeli (Oluza) köyü ve kuzeyinde ise Karadeniz ile çevrili, yeşil ile mavinin kucaklaştığı Karadeniz Bölgesinin ve ülkemizin doğa harikası ender güzellikte köylerinden biridir.

Köyümüzün tarihi bilinmemekle birlikte, tüm Karadeniz bölgesinde olduğu gibi, Cenevizlilerden başlayan uzun bir süreç içinde çeşitli toplumlara yerleşim yeri olmuştur. Karadeniz bölgesinde Cenevizlilerin kurdukları ticaret kolonileri, Amasirium (Amasra), Sinope (Sinop), Amisos (Samsun), Keresus (Giresun), Trepesus (Trabzon) gibi koloniler olduğu bilinmekte olup 11.yüzyıla kadar bu bölgelerde yaşamışlardır. Yine tüm Karadeniz kıyılarını kapsayan Rum Pontus Devleti uzun yıllar bu bölgelerde hüküm sürmüştür.

Selçuklu Devletinin 1071 yılında Anadolu’yu ve ardından 1214 yılında Sinop’u fethetmesiyle köyümüzde Türklerin yönetimi altına girmiş ve önceleri Pervaneoğulları, ardından Candaroğulları beylikleri hüküm sürmüştür. 15. yüz yılda gelişmeye ve büyümeye başlayan Osmanlı İmparatorluğuna Anadolu beylikleri katılmaya başlayınca Candaroğlu İsmail Bey’de Osmanlılara bağlılığını ilan etmiş ve böylece köyümüzde Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresi altına girmiştir.

Köyümüz tamamen Türk’tür. Ancak uzun yıllar Rum ların yaşamış olması nedeniyle bazı yer isimlerinde Rum kalıntılarına rastlamak da mümkündür. Bunlardan en belirgini Harzana ve Konsa mahalle isimleri ve halen köylülerimizin de çok iyi bildiği ve kullandığı Kilise yanı gibi isimlerin de Rum’lardan kaldığı sanılmaktadır. Özellikle Harzana Mahallesi sınırları içinde “Düzler” mevkiinde bulunan Kilise yanı isminden de anlaşılacağı üzere çok eski zamanlarda köyümüzde kilise bile bulunmaktadır. Şimdi bu kiliseden geriye sadece temel kalıntıları ve ismi kalmıştır. 

Köyümüz’ün asıl ve eski adı KONSA’dır. Cumhuriyet döneminde yeni yapılanma ile meyve ağacı ve ormanı bol olması nedeniyle köyümüzün resmi adı 1960 lı yıllarda Ağaçlı Köyü olmuştur. Ancak uzun yıllar köyün adı Konsa Köyü olarak anıla gelmiştir. Ağaçlı Köyü merkez Konsa Mahallesi olmak üzere, Harzana ve Şerbetçi mahalleleri ile birlikte üç mahalleden oluşmaktadır. Nüfus yoğunluğu Konsa Mahallesindedir. Her ne kadar merkez mahallesi Konsa olsa da Harzana Mahallesi deniz sahilinde, Ayancık-Sinop yolu üzerinde ve elverişli araziye sahip olması nedeniyle cazibe merkezidir. Köyümüzün dışından çoğu kimse Ağaçlı Köyü’nü Harzana ile özdeşleştirmiş, köyümüzü Harzana Köyü olarak bilmektedir. Harzana sahilinde bulunan plajın bunda etkisi çok büyüktür.

Bu iki mahalleyi bir birine bağlayan yol, Mülazım Ahmet Yıldırım’ın üvey oğlu, Sinop’ta yol çavuşluğu yapan İzzet Çavuş’un açtırdığı ve 1970 li yılların başında köyümüzden ve Çalmaçlardan Sinop YSE Müdürü Cemil YILDIZ’ın bugünkü son haline getirdiği, sahilden Abdulkadir Köyü istikametinde, Hatip Köyü Sakarabaşı Mahallesine çıkan ve oradan da Erfelek ilçesi ile Sinop ilimize ulaşılan gurup yoludur. Harzana ve Konsa mahalleri bu yol üzerinde kurulmuştur. İki mahallemiz arasındaki mesafe yaklaşık 3 km dir. Bir diğer mahallemiz olan Şerbetçi Mahallesi her ne kadar üçüncü mahallemiz olsa da bu mahallemizi nüfusunun azlığı ve Harzana mahallesine kuzey doğu yönünde bitişik olması nedeniyle Harzana Mahallesinin bir parçası sanılmakta, köyümüzden bile çoğu kimse mahalle olarak bilmemektedir.

Köyümüzde yerleşim genellikle çok dağınıktır. İki ev arasında en az 100-150 metre mesafe bulunmaktadır. Bu nedenle ev isimleri sahipleri veya sülalesi adına köy içinde köy olarak telaffuz edilir. ( Gölo Köyü (Gökalioğlu), Apdi Köyü, Şerbetçi Köyü, Kahya Köyü, Çalmaçcı Köyü, Demirci Köyü, Aliefendi Köyü, Kebapçı Köyü, Ispa Köyü, Tontur Köyü, Sepetçi Köyü, Dili Köyü, Aşağı Köy, Yukarı Köy, Öte Köy gibi). Evler genellikle ahşap iki katlı ve evin birinci katlarına “hayat altı” adı verilir ve yine genellikle yarısı ahır olarak kullanılmaktadır. Evlerin üzerinde çatı olmakla birlikte, kiremit yerine taş örtü bulunmaktadır. Zamanla bu taş örtüleri kiremitlerle değiştirenlerde olmuştur.

Günümüzde ki teknolojik gelişmelere paralel olarak bu eski tip ahşap iki katlı evlerin yerini artık betonarme villa tipi çok katlı evler, taş örtü yerine Boyabat ilçemizden ve Çorum Osmancık ilçesinden getirtilen kiremit örtüler almıştır. Zaten bu eski tip tarihi öneme haiz evleri yapacak sanatkar ustalar da artık kalmamıştır. Eskiden her evin yanında bir ekmek fırını, bir tahıl ambarı, bir samanlık ve bir tavuk pini olmazsa olmazlardan iken bugün bunlarda terk edilmiştir. Yeni yerleşimin cazibe merkezi Harzana dır. Öyle ki Konsa Mahallesi’nden bile çoğu kimse Harzana’ya yerleşmiş ve yerleşmeye de devam etmektedir.

Köyümüz yaklaşık 100 hane ve nüfusu 200 civarındadır. Kış aylarında bu sayı yok denecek kadar azalmakta genellikle de yaşlılar kalmaktadır. Köyümüze ilk elektrik 1986 Haziran ayında gelmiştir. Köyümüze ilk manyetörlü telefon ve PTT acentesi 1970 li yılların sonlarına doğru Çalmaç Muhammet Yıldız tarafından getirtilerek Harzana mahallesindeki kendisine ait köy kahvehanesine konulmuştur. Yıllarca bu telefonla iletişim sağlanmış, 1993 yılında ise modern anlamda her eve telefon bağlanmıştır.

Genel olarak Konsa Mahallemizde su sorunu pek yaşanmazken Harzana Mahallesi bu sorunu yıllarca yaşamıştır. Harzana mahallemize ilk su Çalmaç Süleyman Yıldız önderliğinde ve imece usulüyle Konsa Mahallesi “görümce” mevkisinden getirilen sudur. Cemil Yıldız’ın YSE Müdürlüğü dönemine rastlayan ve onun vasıtasıyla mahalle ortasına yaptırılan çeşmeye gelen bu su, önceleri “bakraç” veya “güğüm”lerle evlere taşınırken sonraları zemini uygun olan her eve hortumlar vasıtasıyla taşınmaya başlanmıştır.

Bu su gelmeden önce köyümüzde su ihtiyacı, su kuyuları, pınarlar veya bazı evlerin önünden sonjlarla çıkartılan su tulumbalarıyla karşılanıyordu. Çeşmelere uzak olan veya çeşmeden su alma imkanı olmayanlar da uzun yıllar bu şekilde su ihtiyacını gidermeye çalışmıştır. Cemil Yıldız’ın YSE müdürlüğü döneminde biri Konsa Mahallesi “Muşaman” mevkisi, biri de Harzana Camisinin önünde olmak üzere iki çeşme daha yaptırılmış ve köyümüzde herkesin ortak kullanabileceği çeşme sayısı üç olmuştur.

Köyümüzdeki su sorununu en son, 2000 li yılların başında muhtar olan Mobilot Mustafa Aydın çözmüştür. Muhtarımızın büyük gayret ve çalışmalarıyla, çalmaçların değirmeninin yanından sondajlarla su çıkartılmış, mahalle içlerine yapılan üç büyük depoya elektrikli motorlar ile bu suyun basılması ve oradan da evlere yer altı şebekesi ile sevk edilmesi ile köyün tamamın da su sorunu halledilmiştir. Bugün her evin musluğundan bol miktarda su akmaktadır.

Köyümüzün bilinen ilk muhtarı Köse’dir. ( İsmail Hocanın babası). Kahyaoğlu Mehmet, Gökalioğlu Sadık Yıldız, Tokur, Mehmet Öztürk, Çakıroğlu Ramazan Şahin, Salim Yılmaz, Karagöz Mehmet Ali Karakuş ve son olarak ta Mobilot Mustafa Aydın köyümüzde muhtarlık yapan kişilerdir.

Köyümüzde ilkokul ilk kez 1938 yılında imece usulüyle Konsa Mahallemizde açılmıştır. Bu okulun ilk öğretmeni köyümüzden Eğitmen Memiş Akgül dür. 1945 li yıllarda yine imece usulüyle yapılan Konsa İlkokulunun ilk öğretmeni ise,Fergeneden Cemal Hocadır. Bunu Ali Çavuşlardan Mustafa Yıldırım, Belpınar Köyü Hasança’dan Selim hoca (denizde boğulmuştur), Sebahat Hoca, Dedeağaç Köyünden Kemal hoca,  Sinopl’u  Hikmet Hoca, Asiye Hoca, Ramazan hoca, köyümüzden Mustafa Demircan (uzun hoca), Ayancıklı Ahmet Örnek ve son olarak ta Sinop’lu Sami Öztürk hoca takip etmiş, okul öğrencisizlikten bunun zamanında kapanarak kendi kaderine terk edilmiştir.

1965 li yıllarda Harzana İlkokulu yapılarak eğitime açılmış ve Harzana’nın çocukları  her gün Konsa’ya 3 km yol yürümekten kurtulmuşlardır. Harzana İlkokulu’nun ilk öğretmeni Seniha hocadır. Harzana Camisinin imamı Trabzonlu Şevket hoca ile evlenmiştir. Seniha hocayı, Necati hoca, Şaduman Aydın, Şemsettin Hoca, Cevriye hoca ve son olarak ta Ramazan hoca takip etmiştir. Okul Ramazan hoca zamanında öğrencisizlikten kapanmış, kendi kaderine terk edilmiştir.

Köyümüzde İlk cami, çay adını verdiğimiz dere yatağına yakın Midi Yakup’un değirmeninin yanında, Ağaçlı Köyü ile Tepecik Köylülerinin imece usulüyle ortaklaşa yaptıkları ahşap tek katlı Cuma Camisidir. Bu cami her iki köyün merkezi noktasına ve kara yolunun olmadığı dönemlerde Hatip Köyü- Sakarabaşından aşağı tüm köylerin Harzana sahiline inmek için kullandıkları dere yolu güzergahına yapılmıştır. Bu caminin imamları da yine köylülerden oluşuyordu. Köyümüzden Kahyaoğlu Mehmet hoca, Kebapçıoğlu Mehmet hoca, Tepecik Köyünden Emin hoca bu camide imamlık yapan bilinen ilk hocalardır.

Yine kara yolunun açılması bu güzergahtaki yolu doğal olarak kapatmış, Harzana Mahallesine imece usulüyle köylülerimizce yapılan Harzana Camisinin 1960 lı yılların başında açılmasıyla da dere yatağına yapılan bu ilk cami kendi kaderine terk edilmiştir. Şuan harabe haldedir. Harzana camisine 1990 lı yılların sonlarına doğru Çalmaç Süleyman Yıldız’ın oğlu Çakır Nuri Yıldız, babasının isteği üzerine çift şerefeli minare yaptırmıştır. 1978 yılında Konsa Mahallesine, yine köylülerimizce imece usulüyle yapılan Konsa Camisinin açılmasıyla da her iki mahallemizde ayrı ayrı camilere sahip olmuştur. Bugün her iki camimizde açık olup Devletin kadrolu imam-hatipleri görev yapmaktadır.

Camilerimizde görev yapan bilinen imamlar ise şöyledir..

Harzana Camisinin bilinen   İlk imamı Trabzonlu Şevket hocadır. Köyümüz öğretmeni Seniha hoca ile evlenmiştir. Onu Boyabatlı Ramazan Biga hoca, Gürsökü-Kumluk’tan Nejdet Aslan, Ayancık’tan Selahattin Yıldırım, Sinop Bostancılı  Köyünden Salih Gümüş takip etmiş, Salih Gümüş aynı zamanada köyümüzden Çalmaç Süleyman Yıldız’ın kızı Fatma ile evlenmiştir.

Konsa Camisinin ilk imamı Fikri Yılmaz olmuş, köyümüzden İsmail AVCI’nın kızı ile evlenmiştir. Ardından Ayancık’lı Hasan Örnek hoca, İlyas Yıldız ve Şenol Yıldırım görev yapmışlardır.

SİNOP AYANCIK AĞAÇLI KÖYÜ YILLARA GÖRE NÜFUS VERİLERİ

YILKÖY ADIAĞAÇLI NÜFUSUAĞAÇLI ERKEK NÜFUSUAĞAÇLI KADIN NÜFUSU
2018AĞAÇLI KÖYÜ1034855
2017AĞAÇLI KÖYÜ1065056
2016AĞAÇLI KÖYÜ1014556
2015AĞAÇLI KÖYÜ1125062
2014AĞAÇLI KÖYÜ1074958
2013AĞAÇLI KÖYÜ1104961
2012AĞAÇLI KÖYÜ1054758
2011AĞAÇLI KÖYÜ1125260
2010AĞAÇLI KÖYÜ1075156
2009AĞAÇLI KÖYÜ1024854
2008AĞAÇLI KÖYÜ1175463
2007AĞAÇLI KÖYÜ1205565

Site yer alan veriler çevrimiçi TUİK nüfus veritabanından alınmıştır. Bu sitede elde ettiğiniz bilgileri TÜİK’in resmi nüfus portalından doğruluğunu kontrol ediniz. Sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu taahhüt etmiyoruz. Bu site bilgi ve eğlence sitesidir. Burada yer alan bilgiler Resmi amaçla kullanılmaz, delil olarak gösterilemez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.